Rady a tipy

Nákup klavíru či pianina na splátky

V případě, že zvažujete pořízení piana formou splátek, kontaktujte nás, prosím. Rádi Vám vytvoříme přesné návrhy financování nákupu konkrétního nástroje.

 

Rady pro nákup piana

Než se začnete zaobírat otázkou jaké pianino nebo křídlo pořídit, je třeba vzít v úvahu několik důležitých věcí, které jsou pro koupi nástroje důležité.

 

Prostor

Před koupí klavíru nebo pianina byste si měli důkladně rozmyslet, do jaké místnosti piano umístíte (dětský pokoj, obývací pokoj, speciální pokoj pro hraní). Nástroj se totiž stane nedílnou součástí vybavení Vašeho bytu či domu. Piano může být neustále "vidět" a "slyšet" nebo může mít hráč své soukromí.

 

Umístění piana v prostoru

Umístění piana v prostoru je stejně důležité jako výběr místnosti. Měli bychom se vyvarovat několika základních chyb.

 1. Pianino bychom měli umístit vždy na vnitřní stěnu domu. Piano je citlivé na výkyv teplot a změnu vlhkosti vzduchu. V případě umístění piana na vnější stěnu, která bývá obvykle chladnější a má vyšší vlhkost, by ji nástroj mohl přijímat a to může mít negativní vliv jeho životnost a kvalitu.
 2. Další chybou je umístění nástroje do blízkosti okna, které se často otevírá nebo jím na nástroj procházejí přímé sluneční paprsky. U otevřeného okna se teplota a vlhkost vzduchu značně mění a piano tak prochází teplotními šoky. To se může následně projevit horší schopností udržet kvalitu a výšku ladění. To samé platí u přímého slunečního záření, které dopadá na piano a krátkodobě zahřívá určité části nástroje.
 3. Totéž platí, pokud piano umístíte v bezprostřední blízkosti topného tělesa.

Akustické nebo digitální (elektronické) piano

U elektronického piana dochází k poměrně velké ztrátě jeho hodnoty během několika let narozdíl od klasických akustických pian. Jedná se o elektroniku, která se neustále vyvíjí a zdokonaluje. Musí se počítat s tím, že každý rok nebo dva je do prodeje nasazena nová modelová řada, která na trhu vytlačí řadu předešlou, a výrazně tak sníží její cenu.

 

Pianino vs. klavír

Pokud jste již vyřešili otázku výběru místnosti a místa pro Váše budoucí piano, zbývá rozhodnout, zda vybrat pianino nebo křídlo. Je třeba si položit otázku, co od nástroje očekáváte. Hlavní rozdíly mezi pianinem a křídlem jsou:

 

Rozdílná mechanika

Klavírová mechanika je jinak konstrukčně řešená a umožní Vám kvalitnější techniku hry. Klavír by měli vyhledávat především velmi nároční hráči, kteří se věnují nebo se chtějí věnovat hraní na piano na velmi vysoké nebo profesionální úrovni.

 

Velikost nástroje (mohutnost a zabarvení tónu)

Velikost piana ovlivňuje mohutnost a zabarvení tónu. Pokud nebudeme brát v úvahu kvalitu použitého materiálu, za barevnost a sílu tónu rozhoduje především velikost rezonanční desky a délka strun. Piano s větší rezonanční deskou a delšími strunami by mělo znít mohutněji a silněji. Před pořízením piana bychom si měli uvědomit do jak velkého prostoru (a do jaké akustiky) klavír pořizujeme a vyvarovat se tím nechtěného a nepříjemného přehlušení místnosti.

 

Nové vs. starší

Koupě nového či staršího piana musí člověk chápat jako investici. Zákazníkovi nahrává fakt, že ceny akustických pianin a křídel se neustále zvyšují, tudíž nehrozí výrazná ztráta hodnoty nástroje, pokud se o něj majitel dobře pečuje.

 

Jaké piano nekupovat

Vyvarujte se koupě pianina s tzv. horním dusítkem a klavíru s víděňskou mechanikou. Jedná se o zastaralé mechanismy, které již zdaleka nesplňují základní nároky pro hru na piano.

 

Cena kvalitního nástroje

Otázka velmi těžko zodpověditelná - co se týká kvalitních starších klavírů a pianin, vždy záleží na stavu každého kusu, který je Vám nabízen. Je velmi důležité, abyste se před nákupem piana poradili s odborníkem, který pianům rozumí a dokáže posoudit jejich stav.
U nového nástroje Vám mohou pomoci reference popřípadě testy v odborných časopisech. V žádnem případě neplatí - "čím dražší, tím lepší".

 

Stáří piana

U klavírů a pianin platí následující - NENÍ PRAVIDLEM, že čím je nástroj mladší, musí být také kvalitnější. Vždy záleží na tom, jak o něj bylo po celou dobu jeho "života" pečováno. Důležité jsou především následující faktory:

 1. pravidelné ladění (i v době, kdy se na nástroj nehraje)
 2. pravidelná udržba (čištění, promazání, regulace)
 3. místo, kde byl nástroj umístěn (suché prostředí s konstantní teplotou)
 4. kvalita použitého materiálu
 5. stav rezonanční desky, ladicích kolíků, strun a samozřejmě mechaniky

Proto je každé starší piano jedinečné a v určitém slova smyslu i "originál". Nespokojte se proto pouze s pěkným zevnějškem piana, ale nechte si ho prohlédnout opravdovým odborníkem, abyste vyloučili pozdější zklamání ze špatné a nerentabilní koupě.

 

Barva piana

V dnešní době si můžeme vybírat z pestré nabídky barev a provedení, které továrny nabízí. Barevná škála začíná u nejsvětlejších barev dýhy jako je javor, buk, dub, přechází do středních tónu jako třešeň, ořech, mahagon a končí bordeaux a černým provedením. Samozřejmostí je možnost objednávky piana v bílém provedení.

 

Transport

Stěhování a převoz piana by měla vždy provádět firma, která se na tento druh přepravy specializuje a je vybavena všemi potřebnými pomůckami. Minimalizujete tím riziko jakéhokoliv poškození, ke kterému může dojít během převozu nebo stěhování.

 

 

Péče o piano

1. Kam bych měl piano umístit?

Umístění nástroje v prostoru je stejně důležité jako výběr samotné místnosti. Měli byste se vyvarovat několika chyb, které se u zákazníků často vyskytují.

 1. Nástroj umístěte pokud možno na vnitřní stěnu domu. Piano je velmi citlivé na výkyv teplot a změnu vlhkosti vzduchu. Pokud piano umístíte na neodizolovanou vnější stěnu budovy, může piano ze zdi přijímat vlhkost a utrpí tak trvanlivost samotného piana.
 2. Další chyba je umístění piana do blízkosti okna, které se buď často otevírá nebo jím prochází na nástroj přímé sluneční světlo. V blízkosti otevřeného okna se teplota a vlhkost vzduchu mění nejrazantněji a nástroj tak prochází neustálými teplotními šoky. To se následně projeví horší schopností dlouhodobě udržet výšku a čistotu ladění. To samé se děje u slunečního záření, pokud dopadá přímo na piano či klavír. Opět zde dochází k rychlému krátkodobému zvýšování teplot uvnitř piana (nebo jeho části), která má opět velký vliv na trvanlivost ladění.
 3. To samé platí, pokud piano umístíte v bezprostřední blízkosti topného tělesa.

2. Je důležitá konstantní teplota a vlhkost vzduchu v místnosti s pianem?

Ano a to velmi! Stálá teplota a vlhkost vzduchu jsou zásadní pro správné fungování piana, viz bod 1. Ovlivníte tím i jeho celkovou životnost.

 

3. Mohu na pianě dlouhodobě nechávat různé předměty?

Rozhodně ne. Velmi často se setkáváme s tím, že se dlouhodobě pokládají na piana různé předměty. Musíte si uvědomit, že tím dochází k jemnému, ale stálému otěru povrchové úpravy. Může se také stát, že předměty z tvrdších plastů, které budou postavené na pianě, mohou při hraní působit rušivě a rezonovat. Nejhorší předmětem jsou květníky, které si lidé s oblibou staví přímo na piano. Toho se v každém případě vyvarujte! Riskujete polití povrchové úpravy piana a následné poškození mechanikových dílků v případě, že voda proteče dovnitř do nástroje! Zapamatujte si, že voda je jedním z největích nepřítelů každého hudebního nástroje.

 

4. Jak často bych měl nechat piano naladit?

Výrobce ve svých materiálech doporučuje nástroj ladit alespoň 1 ročně. Tato zásada platí i v případě, že se na nástroj pravidelně nehraje.

 

5. Jak často bych měl nechat piano vyčistit?

Časové rozmezí bývá zhruba každé 2-3 roky. Záleží ale i na prašnosti prostředí, ve kterém se nástroj nachází. Většina ladičů provádí vyčištění nástroje během ladění. Mohou tak piano zbavit různých nečistot popř. mechanických částí, které se do piana dostaly neúmyslně (sponka, tužka, atd.) Tyto nečistoty mohou zabraňovat plné funkčnosti Vašeho piana. Pravidelným čistěním současně zabráníte tomu, aby se v nástroji usadili moli.

 

6. Jak často mám nechat piano promazat?

Piano se většinou promazavá, stejně jako čistí, tedy zhruba každé 2-3 roky.

 

7. Kdy mám nechat seřídit mechaniku?

Mechanika by se měla regulovat přibližně každé 2 roky, vždy dle intenzity hraní na nástroj.

 

8. Jak mám ošetřovat povrchovou úpravu piana?

K čištění povrchové plochy nástroje nepoužívejte žádné agresivní mastné přípravky ani čistící utěrky. Vždy používejte jen prostředky určené k ošetření piana. To samé platí při čištění kláves. Použijte vždy pouze vlhkou měkkou bavlněnou látku (žádný líh nebo čistící prostředky).

 

Péče o piano v bodech:

 1. Vyberte pro nástroj suchou místnost s konstantní teplotou a vlhkostí vzduchu.
 2. Postavte piano pokud možno k vnitřní stěně.
 3. Nestavte piano do blízkosti topných těles ani do blízkosti okna.
 4. Nestavte na piano žádné zbytečné předměty.
 5. Nechte piano naladit průměrně 1 ročně.
 6. Promazání a vyčištění nástroje nechte provést zhruba 1x za 2-3 roky.
 7. Regulaci mechaniky provádějte dle intenzity hraní, min. 1x za 2 roky.
 8. Povrchovou úpravu nástroje čistěte měkkou bavlněnou látkou, nepoužívejte agresivní mastné přípravky ani čistící utěrky. Vždy používejte jen přípravky speciálně určené pro čištění piana.

Proč koupit právě od nás?

1

Rodinná firma

S nadšením děláme svoji práci již 40let a rádi Vámi poradíme při koupi vhodného piana.

2

Značková piana

Na našich prodejnách nabízíme pouze kvalitní klavíry a pianina úspěšných evropských výrobců.

3

Spokojení zákazníci

Díky osobnímu přístupu a poskytování kvalitních služeb si dlouhodobě držíme významné postavení na českém trhu.

Piano Voves - prodejny

Praha

Vyšehradská 27, Praha 2

Otevírací doba:

Úterý a čtvrtek 11-18 hod

Tel.: +420 604 256 582

Tel.: +420 603 514 947

Email: info@piano-voves.cz

Plzeň

Šlovice 68, Plzeň

Otevírací doba:

kdykoliv po telefonické domluvě

Tel.: +420 604 256 582

Tel.: +420 603 514 947

Email: info@piano-voves.cz