Rady pro nákup piana

Než se začnete zaobírat otázkou jaké pianino nebo křídlo pořídit, je třeba vzít v úvahu několik důležitých věcí, které jsou pro koupi nástroje důležité.

 

Prostor

Před koupí klavíru nebo pianina byste si měli důkladně rozmyslet, do jaké místnosti piano umístíte (dětský pokoj, obývací pokoj, speciální pokoj pro hraní). Nástroj se totiž stane nedílnou součástí vybavení Vašeho bytu či domu. Piano může být neustále "vidět" a "slyšet" nebo může mít hráč své soukromí.

 

Umístění piana v prostoru

Umístění piana v prostoru je stejně důležité jako výběr místnosti. Měli bychom se vyvarovat několika základních chyb.

  1. Pianino bychom měli umístit vždy na vnitřní stěnu domu. Piano je citlivé na výkyv teplot a změnu vlhkosti vzduchu. V případě umístění piana na vnější stěnu, která bývá obvykle chladnější a má vyšší vlhkost, by ji nástroj mohl přijímat a to může mít negativní vliv jeho životnost a kvalitu.
  2. Další chybou je umístění nástroje do blízkosti okna, které se často otevírá nebo jím na nástroj procházejí přímé sluneční paprsky. U otevřeného okna se teplota a vlhkost vzduchu značně mění a piano tak prochází teplotními šoky. To se může následně projevit horší schopností udržet kvalitu a výšku ladění. To samé platí u přímého slunečního záření, které dopadá na piano a krátkodobě zahřívá určité části nástroje.
  3. Totéž platí, pokud piano umístíte v bezprostřední blízkosti topného tělesa.

Akustické nebo digitální (elektronické) piano

U elektronického piana dochází k poměrně velké ztrátě jeho hodnoty během několika let narozdíl od klasických akustických pian. Jedná se o elektroniku, která se neustále vyvíjí a zdokonaluje. Musí se počítat s tím, že každý rok nebo dva je do prodeje nasazena nová modelová řada, která na trhu vytlačí řadu předešlou, a výrazně tak sníží její cenu.

 

Pianino vs. klavír

Pokud jste již vyřešili otázku výběru místnosti a místa pro Váše budoucí piano, zbývá rozhodnout, zda vybrat pianino nebo křídlo. Je třeba si položit otázku, co od nástroje očekáváte. Hlavní rozdíly mezi pianinem a křídlem jsou:

 

Rozdílná mechanika

Klavírová mechanika je jinak konstrukčně řešená a umožní Vám kvalitnější techniku hry. Klavír by měli vyhledávat především velmi nároční hráči, kteří se věnují nebo se chtějí věnovat hraní na piano na velmi vysoké nebo profesionální úrovni.

 

Velikost nástroje (mohutnost a zabarvení tónu)

Velikost piana ovlivňuje mohutnost a zabarvení tónu. Pokud nebudeme brát v úvahu kvalitu použitého materiálu, za barevnost a sílu tónu rozhoduje především velikost rezonanční desky a délka strun. Piano s větší rezonanční deskou a delšími strunami by mělo znít mohutněji a silněji. Před pořízením piana bychom si měli uvědomit do jak velkého prostoru (a do jaké akustiky) klavír pořizujeme a vyvarovat se tím nechtěného a nepříjemného přehlušení místnosti.

 

Nové vs. starší

Koupě nového či staršího piana musí člověk chápat jako investici. Zákazníkovi nahrává fakt, že ceny akustických pianin a křídel se neustále zvyšují, tudíž nehrozí výrazná ztráta hodnoty nástroje, pokud o něj majitel dobře pečuje.

 

Jaké piano nekupovat

Vyvarujte se koupě pianina s tzv. horním dusítkem a klavíru s víděňskou mechanikou. Jedná se o zastaralé mechanismy, které již zdaleka nesplňují základní nároky pro hru na piano.

 

Cena kvalitního nástroje

Otázka velmi těžko zodpověditelná - co se týká kvalitních starších klavírů a pianin, vždy záleží na stavu každého kusu, který je Vám nabízen. Je velmi důležité, abyste se před nákupem piana poradili s odborníkem, který pianům rozumí a dokáže posoudit jejich stav.
U nového nástroje Vám mohou pomoci reference popřípadě testy v odborných časopisech. V žádnem případě neplatí - "čím dražší, tím lepší".

 

Stáří piana

U klavírů a pianin platí následující - NENÍ PRAVIDLEM, že čím je nástroj mladší, musí být také kvalitnější. Vždy záleží na tom, jak o něj bylo po celou dobu jeho "života" pečováno. Důležité jsou především následující faktory:

  1. pravidelné ladění (i v době, kdy se na nástroj nehraje)
  2. pravidelná udržba (čištění, promazání, regulace)
  3. místo, kde byl nástroj umístěn (suché prostředí s konstantní teplotou)
  4. kvalita použitého materiálu
  5. stav rezonanční desky, ladicích kolíků, strun a samozřejmě mechaniky

Proto je každé starší piano jedinečné a v určitém slova smyslu i "originál". Nespokojte se proto pouze s pěkným zevnějškem piana, ale nechte si ho prohlédnout opravdovým odborníkem, abyste vyloučili pozdější zklamání ze špatné a nerentabilní koupě.

 

Barva piana

V dnešní době si můžeme vybírat z pestré nabídky barev a provedení, které továrny nabízí. Barevná škála začíná u nejsvětlejších barev dýhy jako je javor, buk, dub, přechází do středních tónu jako třešeň, ořech, mahagon a končí bordeaux a černým provedením. Samozřejmostí je možnost objednávky piana v bílém provedení.

 

Transport

Stěhování a převoz piana by měla vždy provádět firma, která se na tento druh přepravy specializuje a je vybavena všemi potřebnými pomůckami. Minimalizujete tím riziko jakéhokoliv poškození, ke kterému může dojít během převozu nebo stěhování.

Proč koupit právě od nás?

1

Rodinná firma

S nadšením děláme svoji práci již 40let a rádi Vámi poradíme při koupi vhodného piana.

2

Značková piana

Na našich prodejnách nabízíme pouze kvalitní klavíry a pianina úspěšných evropských výrobců.

3

Spokojení zákazníci

Díky osobnímu přístupu a poskytování kvalitních služeb si dlouhodobě držíme významné postavení na českém trhu.

Piano Voves - prodejny

Praha

Vyšehradská 27, Praha 2

Otevírací doba:

Úterý a čtvrtek 11-18 hod

Tel.: +420 604 256 582

Tel.: +420 603 514 947

Email: info@piano-voves.cz

Plzeň

Šlovice 68, Plzeň

Otevírací doba:

kdykoliv po telefonické domluvě

Tel.: +420 604 256 582

Tel.: +420 603 514 947

Email: info@piano-voves.cz